Parohia

Parohia Romano-Catolică Sfinții Apostoli Petru și Paul (Băneasa) București face parte din Decanatul București Nord al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București. Are în componență cartierele Băneasa, Aviației, Străulești din București precum și localitățile din județul Ilfov: Otopeni, Grădiștea, Căciulați, Fierbinți, Dridu, Corbeanca, Petreștii de Pădure, Ostratu, Tamași, Orac, Tunari, Voluntari, Ștefăneștii de Jos, Balotești, Măgura, Săftica, Puchenii Moșneni, Tâncăbești, Lipia, Mogoșoaia, Gruiu, Periș, Ciofliceni, Ghermănești, Moara Vlăsiei, Snagov, Izvorani, Pipera, Găneasa, Cioranii de Sus (PH), Cărbunești (PH), Progresu (CL).

Preoții parohiei:

Pr. Pavel Butnariu (paroh) – s-a născut la data de 1 mai 1962 în satul Fărcășeni, comuna Strunga, județul Iași. A urmat cursurile elementare și gimnaziale la Fărcășeni, absolvind apoi liceul la Podul Iloaiei din județul Iași. A frecventat cursurile de filozofie și teologie la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iași, pe care l-a absolvit în anul 1989. A fost hirotonit preot la data de 29 iunie 1989 în Catedrala romano-catolică Sf. Iosif, din București, prin impunerea mâinilor IPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de București.

Activitate pastorală:
1989 – 1990: preot vicar la Parohia Nașterea Sf. Fecioare Maria (Huși – Vaslui)
1990 – 1991: preot vicar la Parohia Sf. Anton de Padova (Faraoani – Bacău)
1991 – 2014: Director Tipografie la Sf. Iosif (Buzău)
1996 – 2014: preot paroh la Parohia Sf. Iosif (Buzău)
2014 – a.c.: preot paroh la Parohia Sf. Petru și Paul (Băneasa — București)
01.08.2018 – a.c.: Șef Birou Personal ARCB

Pr. Florin Buhalea (preot colaborator) – s-a născut la 9 martie 1971 la Dărmănești, județul Bacău. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1998 în Catedrala Sfântul Iosif, din București, prin impunerea mâinilor IPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de București.

Activitatea pastorală:
1998 – 1999: preot vicar la Parohia Sf. Anton de Padova Constanța
1999 – 2000: preot vicar la Parohia Sf. Cruce București
2000 – a.c.: preot militar
2000 – 2002: preot colaborator la Parohia Sf. Cruce București
2002 – 2006: preot colaborator la Parohia Sf. Anton București
2006 – 2011: preot colaborator la Parohia Sf. Elena București
2011 – a.c.: preot colaborator la Parohia Sf. Petru și Paul (Băneasa) București

Congregații religioase pe teritoriul parohiei:

Oblatele Asumpționiste
Congregaţie religioasă de drept pontifical înfiinţată în 1865, în Franţa, de Pr. Emmanuel d’Alzon (fondatorul Călugărilor Augustinieni Asumpționiști), cu colaborarea Sr. Emmanuel-Marie Correnson. Surorile se dedică instruirii şi educării tineretului, apostolatului prin presă scrisă, pastoraţiei în parohii şi activităţilor sociale şi de asistenţă medicală. Astăzi congregaţia este prezentă în 19 ţări din lume.
Str. Zeletin 13, 013984 București
Tel: 021 233 01 46 • Fax: 031 427 70 85
oblateasumptioniste.wordpress.com

Carmelitanii desculți (Ordinul Fraților Desculți ai Sfintei Fecioare Maria de pe Muntele Carmel)
Este un ordin călugăresc de drept pontifical, fiind unul dintre „ordinele cerșetoare” ale Bisericii Catolice. Ordinul Carmelitan s-a născut pe Muntele Carmel, la începutul secolului al XIII-lea, când un grup de pustnici latini ce trăiau în rugăciune, în peșterile de acolo, au primit din partea Patriarhului Albert al Ierusalimului o Regulă de viață. Ordinul Carmelitanilor Desculți derivă din reforma introdusă în sec. al XVI-lea de Sf. Tereza din Avila și Sf. Ioan al Crucii. Carmelitanii desculți îmbină viața contemplativă cu activitatea pastorală și munca misionară.
Șos. Ciofliceni 54, 077166 Ciofliceni, Com. Snagov (IF)